Ana içeriğe atla

Anne ben kimim?

Kitabın Adı: Anne ben Kimim?
Kitabın Yazarı: Marianne Valentine
Çevirmen: Oğuzcan Açıkel
Resimleyen: Philip Giordano
Yayınevi: Mavibulut Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 14


Bu güne kadar kızımla pekçok çocuk kitabı okuduk. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Anne ben kimim?  oldukça özgün bir eser.
 Mimi adındaki küçük, sevimli kız; kaşığa bakarken, fırının camındaki yansımayla karşılaşınca, aynadaki görüntüsünü seyrederken, süzülen yağmur damlalarını camdan izlerken ya da annesinin gözlerinde sevimli bir kız gördüğünde, kim olduğu sorusunu sorar kendi kendine bıkıp usanmadan.

Ben kimim, sorusunun cevabını, yine sorularla cevaplar. Pekçok meslek adı söyler, küçücük zihninde dolaşan sorulara cevaplar üretmek adına. Bir nevi, felsefi düşünceyi keşfeder ve insanoğlunun dünya sahnesine çıktığı günden beri sorduğu soruyu, kendisine sorup cevaplarının peşine düşer.14 sayfacık eser, taze zihinleri ben kimim sorusuyla tanıştırmayı hedefliyor. Resimler, hayal gücünü harekete geçirecek nitelikte çizilmiş. Kızım uzun uzun inceledi her birini.

Kitabın son kısmında, Mimi'nin annesinin gözlerinde bir küçük kızın yansımasını gördüğü bölümdeki resimler, çok etkileyici çizilmiş. Kitabın kapağında da aynı resme yer verilmiş. Anne ve kızının sevgi dolu bakışları okuyucuya yansıtılmış. Bu bakışların ardından annesi, yavrucuğuna kitabın en önemli cümlelerini kuruyor.

Mışıl mışıl uyu
Benim sevgili kızım.
O söylediğin
Her şey sensin
Işıl ışıl ışılda benim
küçük yıldızım.
Benim için zaten
Sen her şeysin!

Eseri defalarca okuduk, hatta kızım resimlerine bakıp kendisi okuyor artık.

Kitabı, kütüphaneden aldık. Çünkü şimdilerde kütüphanelerin çocuk bölümleri oldukça zengin. Böylece kızım daha fazla kitapla tanışma imkanı buluyor. Kızım 2 yaşındayken kütüphaneye üye olmasını sağlamıştım, şu an 4 yaşında. Size de ufak bir tavsiye olsun.


Yorumlar

  1. Evet sadece 14 sayfalık eser, evimizin ailemizin milletimizin gelecegi nadide çiçeklerimizin taze zihinlerini ben kimim sorusuyla tanıştırmayı hedefliyor. Resimler, hayal gücünü harekete geçirecek nitelikte çizilmiş. Kızım uzun uzun inceledi her birini.
    bu kadar güzel bir çocuk kitabı tanıtımı için teşekkür ederim gün geçtikçe daha güzel hale gelmekte blogunuz ilk günden beri takipçileriniz arasındayım
    www.tolum.site

    YanıtlaSil
  2. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim. Başka yazılarda da buluşmak dileğiyle...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kardeşimin Hikayesi

Kitabın Adı: Kardeşimin Hikayesi
Kitabın Yazarı: Zülfü Livaneli
Sayfa Sayısı: 330
Basım yılı: 2013
Yayınevi: Doğan KitapçılıkAhmet Arslan, oldukça garip birisidir. Herkesten uzaklaşarak İstanbul'un Çatalca İlçesinde bulunan Yalıköy'de köpeği Kerberos ile birlikte yaşamaya başlar. Sakin giden hayatı Arzu Kahraman'ın öldürülmesiyle bir anda değişir.Cinayeti araştırmak için gelen meraklı gazeteci kız, her ne kadar ilk başlarda Ahmet Arslan'ı rahatsız etse de zamanla gazeteci kıza ilgi duymaya başlar.

Ahmet Arslan; Mehmet ismindeki kardeşi ve kendi hayatını anlatmaya başlayınca gazeteci kız araştırdığı cinayeti unutur. Çok ilginç ve acı olaylar yaşayan Ahmet Arslan, başından geçenleri anlattıkça gazeteci kız, daha da meraklanır.

 Burada ayrıntılardan bahsetmek istemiyorum zira, kitabın can alıcı noktası aslında bu bölümleri. Bu konuda en ufak bilgi, kitaptan alacağınız hazzı alır götürür. Eser, her ne kadar meltem gibi esse de ilk sayfalarda, zamanla rüzgar şiddetini arttırı…

ERMİŞ

Kitabın Adı: Ermiş
Yazar: Halil Cibran
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl: 1923Kendi gerçeğini arayan Halil Cibran, okuyucunun da kendi gerçeğini bulması noktasında yol gösteriyor. Denizin kıyısında, mehtabın altında otururkenbirden farkettiğin pırlantaları toplamak kadar heyecanlı ve keyifliydi Ermiş'i okumak. Hikmet pırlantalarının hepsini, heybeme doldurmak isterdim ama öyle bir okumayla hazmedileceğe benzemiyor eser. Kitabı yavaş yavaş, defalarca aynı paragraflara dönerek okudum. Halil Cibran'ın filozof tarafı kitapta vücut bulmuş. Açıkçası bu kadar ince bir kitaba bu denli yoğun içerik sığdırmak her yiğidin harcı değil. Gözleriniz satırlarda kayarken yüreğinizi bir hayranlıktır kaplıyor elinizde olmadan.


Kitabın Konusu: El mustafa, seneler önce Ophalese kentine gelip bildilerini insanlara öğreten bir bilgindir. 12 yıl bu kentte kalır ve her şeyi öğrettiğini fark ettiğinde gitme zamanının geldiğini fark eder. Ona en çok saygı duyan ve ikirlerini benimseyen …

ALAMUT

Alamut,Vladimir Bartol tarafından yazılan efsane kitap! Haşhaş içerilen , gözü kapalı gençler; en iyi şekilde eğitilen dilberlerin bulunduğu, eşsiz bahçelere alınıyor. Kızlar, cazibesini kullanarak; şarap ve haşhaşın da yardımıyla onları cennette olduğuna ikna ediyor. Dünyada cenneti yaşatan Hasan Sabbah'ın peygamber olduğuna inanan delikanlılar, ebedi cennete gidebilmek için, ateşe üşüşen pervaneler misali ölüme koşan fedailere dönüşüyor. Hasan Sabbah'ın tam da istediği bu ve tarihin en kanlı örgütünün ağlarını yavaş yavaş örüyor. ( İyi ki günümüzde fedailer yok diye şükrettim; çünkü IŞİD'den daha acımasız ve gözü karalar.😡) Kılı kıpırdamadan hançeri kalbine saplayan, gönül hoşnutluğuyla kendini uçurumdan atan fedailer, Selçuklu Devletinin korkulu rüyası haline geliyor.

Hiçbir şey gerçek değil, her şey mübah düsturuyla hareket ettikleri için, onları amacına ulaştıracak her yolu olağan sayıyorlar.

Yazar on yıllık araştırmadan sonra yazmış eserini. Kitap sadece hayal gücüne …