Ana içeriğe atla

Anne ben kimim?

Kitabın Adı: Anne ben Kimim?
Kitabın Yazarı: Marianne Valentine
Çevirmen: Oğuzcan Açıkel
Resimleyen: Philip Giordano
Yayınevi: Mavibulut Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 14


Bu güne kadar kızımla pekçok çocuk kitabı okuduk. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Anne ben kimim?  oldukça özgün bir eser.
 Mimi adındaki küçük, sevimli kız; kaşığa bakarken, fırının camındaki yansımayla karşılaşınca, aynadaki görüntüsünü seyrederken, süzülen yağmur damlalarını camdan izlerken ya da annesinin gözlerinde sevimli bir kız gördüğünde, kim olduğu sorusunu sorar kendi kendine bıkıp usanmadan.

Ben kimim, sorusunun cevabını, yine sorularla cevaplar. Pekçok meslek adı söyler, küçücük zihninde dolaşan sorulara cevaplar üretmek adına. Bir nevi, felsefi düşünceyi keşfeder ve insanoğlunun dünya sahnesine çıktığı günden beri sorduğu soruyu, kendisine sorup cevaplarının peşine düşer.14 sayfacık eser, taze zihinleri ben kimim sorusuyla tanıştırmayı hedefliyor. Resimler, hayal gücünü harekete geçirecek nitelikte çizilmiş. Kızım uzun uzun inceledi her birini.

Kitabın son kısmında, Mimi'nin annesinin gözlerinde bir küçük kızın yansımasını gördüğü bölümdeki resimler, çok etkileyici çizilmiş. Kitabın kapağında da aynı resme yer verilmiş. Anne ve kızının sevgi dolu bakışları okuyucuya yansıtılmış. Bu bakışların ardından annesi, yavrucuğuna kitabın en önemli cümlelerini kuruyor.

Mışıl mışıl uyu
Benim sevgili kızım.
O söylediğin
Her şey sensin
Işıl ışıl ışılda benim
küçük yıldızım.
Benim için zaten
Sen her şeysin!

Eseri defalarca okuduk, hatta kızım resimlerine bakıp kendisi okuyor artık.

Kitabı, kütüphaneden aldık. Çünkü şimdilerde kütüphanelerin çocuk bölümleri oldukça zengin. Böylece kızım daha fazla kitapla tanışma imkanı buluyor. Kızım 2 yaşındayken kütüphaneye üye olmasını sağlamıştım, şu an 4 yaşında. Size de ufak bir tavsiye olsun.


Yorumlar

  1. Evet sadece 14 sayfalık eser, evimizin ailemizin milletimizin gelecegi nadide çiçeklerimizin taze zihinlerini ben kimim sorusuyla tanıştırmayı hedefliyor. Resimler, hayal gücünü harekete geçirecek nitelikte çizilmiş. Kızım uzun uzun inceledi her birini.
    bu kadar güzel bir çocuk kitabı tanıtımı için teşekkür ederim gün geçtikçe daha güzel hale gelmekte blogunuz ilk günden beri takipçileriniz arasındayım
    www.tolum.site

    YanıtlaSil
  2. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim. Başka yazılarda da buluşmak dileğiyle...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ALAMUT

Alamut,Vladimir Bartol tarafından yazılan efsane kitap! Haşhaş içerilen , gözü kapalı gençler; en iyi şekilde eğitilen dilberlerin bulunduğu, eşsiz bahçelere alınıyor. Kızlar, cazibesini kullanarak; şarap ve haşhaşın da yardımıyla onları cennette olduğuna ikna ediyor. Dünyada cenneti yaşatan Hasan Sabbah'ın peygamber olduğuna inanan delikanlılar, ebedi cennete gidebilmek için, ateşe üşüşen pervaneler misali ölüme koşan fedailere dönüşüyor. Hasan Sabbah'ın tam da istediği bu ve tarihin en kanlı örgütünün ağlarını yavaş yavaş örüyor. ( İyi ki günümüzde fedailer yok diye şükrettim; çünkü IŞİD'den daha acımasız ve gözü karalar.😡) Kılı kıpırdamadan hançeri kalbine saplayan, gönül hoşnutluğuyla kendini uçurumdan atan fedailer, Selçuklu Devletinin korkulu rüyası haline geliyor.

Hiçbir şey gerçek değil, her şey mübah düsturuyla hareket ettikleri için, onları amacına ulaştıracak her yolu olağan sayıyorlar.

Yazar on yıllık araştırmadan sonra yazmış eserini. Kitap sadece hayal gücüne …

Yanık Saraylar

Eserin Adı: Yanık Saraylar                        Yazar: Sevim BurakSayfa Sayısı: 90Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2017

Yanık Saraylar
Sevim Burak ile Yanık Saraylar Vesilesiyle tanıştık. Eserin kapağındaki düşünceli kadın fotoğrafı çok etkiledi beni. Kalbi kırık, mutsuz kadınlara dair bir şeyler okuyacağımı hayal etmiştim; ama açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Kitapta yazarın kırgın yüreği, mutsuzlukları yanında; erkek egemen toplumu kabullenememesi, ötekileştirilmekten duyduğu acı, ölüm konusu da bir hayli işlenmiş.
 Eser hakkında araştırma yapmadan okumaya kalkarsanız, birisi bir şeyler sayıklıyor kanısına kapılabilirsiniz. Okumaya başladıktan birkaç dakika sonra, deli saçması mı yoksa bu metin demeye başladım; ancak yazarın hayatını ve eseri araştırınca ne kadar yanıldığımı anladım.

Kitabı okurken çok yoruldum, hikayeler kısa olmasına rağmen bir oturuşta bir hikayeyi bitiremedim. Yanık Saray'ın küllerinin altında ben kaldım sanki.
Öyküler:
Yanık Saraylar 1965 yılınd…

İstanbul Mayısta Bir Akşamdı

Kitabın Adı: İstanbul Mayısta Bir Akşamdı
Yazar: Selim İleri
Sayfa Sayısı: 312
Basım Evi: Everest Yayınları                            
Basım Yılı: 2014 İstanbul Mayısta Bir Akşamdı

İstabul Mayısta Bir Akşamdı araştırma - inceleme - deneme kitabı. Selim İleri'nin her ne kadar anılarından bahsettiği eseri olsa da aynı zamanda İstanbul kılavuzu.

Yazar;çocukluğu, geçliği ile eski istanbul'a şahit olanlardan. O canlı, yaşayan, çiçeklerle bezeli şehrin, yavaş yavaş ölmesine tanıklık etmiş. Bu konu üstünde fazlaca düşündüm. Selim İleri'nin anlattığı İstanbul'da yaşamayı çok isterdim. Gri, beton yığını, maviye hasret, tarihinden gittikçe uzaklaşan İstanbul'a dahi bu kadar hayranken o günlerde yaşamak kim bilir ne kadar hoş olurdu.

Yazar; edebiyatçılarla arkadaşlıklarından, onların kırgın küskün yanlarından ve hatta bugün okunmayan ya da az okunan, içinde cevherler gizli kitaplardan da bahsetmiş. Ben bu kısımları çok önemsedim. Okunacak kitaplar listesi oluşturdum. Üstadın tavsi…